Beszélgetés Bondor Lászlóval

2016. 11. 25.
Vodicska Babett
A Hit Gyülekezete Marosvásárhelyi karitatív szolgálatának koordinátorával beszélgettünk munkájukról és sokéves tapasztalataikról. Bondor László és és a vásárhelyi csoport már több mint húsz éve szervez különböző akciókat, amivel segít a rászorulóknak.

Mi jellemzi leginkább a ti munkátokat amelyet Erdélyben végeztek?

A csoportunk eredetileg azért jött létre, hogy a rendkívüli helyzetekben - legyen szó árvízről, vagy más természeti katasztrófákról vagy éppen egy megoldhatatlan élethelyzetről, a bajba lévőkön segítsen. Az évek alatt sikerült egy olyan protokollt kialakítani, ami nyomán, nem csak az adott helyzetben segítünk, hanem igyekszünk folyamatos munkát végezni. Nem csak a pillanat tragédiáját, drámáját enyhíteni érezzük a feladatunknak, hanem személyes kapcsolatban igyekszünk maradni a segítségkérőkkel, folyamatosan együttműködve velük. A kapcsolatokon keresztül, újabb rászorultakhoz jutunk el, olyanokhoz is akik maguktól nem kérnének segítséget, akik a társadalom peremén húzódnak meg.

Milyen célokkal indult el a munka?

A 90-es években kezdődött a csoportunk munkája, elsősorban azért, hogy az itt élő emberek életminősége javulhasson. Akkoriban Erdélyben és Romániában is nagyon alacsony volt az életszínvonal, a szociális gondoskodás pedig szinte nem is működött,mindenütt óriásiak voltak a szükségletek. Az első akcióink egyike még 1994-95-ben volt, amikor az első csángó segély életre hívtuk. Akkor még a HAH (a HISZ elődszervezete – szerk.) égisze alatt zajlottak az akció,amelyben az erdélyi és a magyarországi szervezet közösen vett részt, igaz csak kevesen,mert akkoriban családi alapon vettünk részt az akcióban. Mára már számosan csatlakoztak a szervezethez, bővült a lelkes önkéntesekből álló csapatunk.

Csángó segélyakcióval indultak, kit kell érteni rajtuk, hol élnek ők?

Ez a népcsoport olyan magyar ajkú népcsoportot jelent, akik a vallásuk miatt, vagy háborúk következtében, éppen a kötelező katonai szolgálat elől menekültek “elcsángáltak”, a Kárpátokon túlra, amely már nem volt magyar terület, Moldva irányába. Hozzánk a Gyimesiek élnek a legközelebb, velük folyamatos a kapcsolatunk sok éve.

A 2005-ös nagy árvíz idején, komoly kihívás volt a gyimesiek életében,ahol a szervezetetek, becsülettel helyt állt...

Igen, a Tatros folyó áradásakor, igazán óriási szükség volt a segítségre. Mi több millió forint összértékű élelmiszer és építési segéllyel tudtunk megjelenni, amiben a budapesti Hit Gyülekezete jó szívű adományozóinak is nagy szerepe volt. A katasztrófában tönkrement gyimesbükki iskolát kellett újjáépíteni, sőt játszóterek és mosdóhelyiségek létesítése megépítése, is szerepeltek a programban, majd több tonna könyvet és írószert vittünk az iskolába.

Hasonló a most futó iskolatáska akció is Gagyon?

Igen, mert az a célunk, hogy minél több osztályban, osszunk szét ruhákat, tankönyveket és írószereket,ezzel is segítve a diákok fejlődését,tanulását. Ők a következő generáció, a tanulásuk segítése, a jövőbe fektetett érték a részünkről. Gaggyal egyébként is jó a kapcsolatunk, a munkánk nyomán egy gyülekezet alakult, amely már hét éve működik. Külön öröm nekünk hogy a Budapesti székhelyű Hit Gyülekezete Szeretetszolgálata többször segítette az ezen a vidéken élő rászorulókat. Aktívan besegített az iskolatáska akciónkba, többször kaptunk tőlük ruhaneműket, élelmiszereket például most is vagy 50 család részére tudtunk segíteni pityókával és más alapvető élelmiszerekből álló csomaggal. De a HISZ-es barátaink felismerve a szentábrahámi iskola gyermekeinek élelmezési problémáit, azonnal jelezték, hogy egy gyűjtést rendeznek magyarországon, amelynek sikere teljesen megindította az itteniek szívét érezve a Pestiek szeretetét.

Ezen a területen tervezitek a következő megmozdulást is?

Igen, de ez most az egész községet érinti, itt ugyanis egy nagyobb községhez közös intézményközponttal több falu tartozik. Gagyközigazgatásilag Szentábrahámhoz tartozik, odajárnak a gyerekek iskolába. Nekik, azaz 140 gyermeknek tudtunk téli ruhákat adni a közelmúltban. A következő hetekben alap élelmiszerekből és személyre szabottan ruhanemű csomagokat szeretnénk osztani Gagyon. Mivel nincs a román iskolákban ebéd, ezért az iskolai alapétkezés a napi egy tej és kifli, amit az állam biztosít. Adminisztratív okokból ez az étkeztetés most csúszik,mi pedig a résre állunk és amíg az állami ellátás nem érkezik napi szinten a szervezetünk biztosítja a tejet és a kiflit.

A HISZ ezúton is szeretné köszönetét tolmácsolni azok felé a jószívű adakozók felé, akik az elmúlt hetekben adományaikkal segítették a székelyföldi szórványban magyar nyelven tanító Szentábraház község iskoláját. Ha szeretne csatlakozni az akcióhoz, arról itt talál további részleteket.

 
Kattintson ide a galéria megnyitásához!

Kapcsolódó cikkek

2020. 02. 02.

Ruha és élelmiszer mellett kályha osztása Marosvásárhelyen

Egy ruhával, vegyiáruval és élelmiszerrel megrakott kamionnal érkeztünk székelyföldre.
2019. 03. 18.

Nemzeti ünnep és segélyosztás Erdélyben

„Nálunk nincs zöldséges, ahol vehetek egy kiló krumplit, ha kell. Ha nem rakom a földbe tavasszal, akkor nem eszem pityóka tokánt télen” – a megállapítás Erdélyben számtalan faluban elhangozhat, hiszen errefelé még bevett életforma az önfenntartó gazdálkodás.

Kapcsolat

Hit Gyülekezete Szeretetszolgálata

HISZ budapesti központ elérhetőségei

  • Segélyiroda: 1103 Budapest, Gergely utca 30.
  • Ügyfélszolgálat: kedd 12.00 - 17.00 | csütörtök 10.00 - 15.00
  • Telefonszám: +36 1 379-3032
  • Postacím: 1475 Budapest, Postafiók 160.
  • E-mail: hisz@hit.hu
  • ADATVÉDELEM

BANKSZÁMLASZÁM:
12072507 - 01431114 - 00100002

NEMZETKÖZI BANKSZÁMLASZÁM:
HU13 1207 2507 0143 1114 0010 0002 UBRTHUHB

EUROBAN NYITOTT NEMZETKÖZI BANKSZÁMLA SZÁM:
HU68 1207 2507 0143 1114 0040 0003 UBRTHUHB RAIFFEISEN BANK

Regionális HISZ központok elérhetőségei